header banner
Default

En çok kripto para kullanan ülkeler listesi açıklandı: Türkiye kaçıncı sırada?


Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı.

NTV'nin haberine göre, kripto paraların Y kuşağının yatırımcı olarak piyasaya girişi ile her geçen gün popülaritesini artırmasıyla özellikle Afrika ve Asya’da yoğun olarak kullanılmaya başladı.

Dünyanın en büyük 74 ekonomisi olan Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri üzerinden yapılan araştırmada, Nijerya yüzde 33 kripto para kullanımıyla ilk sırada yer aldı.

TÜRKİYE 74 ÜLKE ARASINDA 4’ÜNCÜ

VIDEO: SIRASIYLA HANGİ ÜLKE EN ÇOK KRİPTO PARA KULLANIYOR!🚀TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?🔥GÜNCEL VERİ TAM LİSTE!!🚀
Kriptograt

Vietnam yüzde 21 ile 2’nci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer alırken Türkiye yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.

Bitcoin tarafı ise yaptığı açıklamada, Filipinler Merkez Bankası’nın ülkede "havale ve transfer şirketleri" olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onayladığını açıkladı.

ABD merkezli banka Union bank da ayrıca Filipinlerin önemli şehirlerinden Makati'de, kripto para birimlerinin ülkedeki ana akıma nasıl yavaş yavaş girdiğini gösteren bir Bitcoin ATM'si kurdu.

Afrika ve Güneydoğu Asya'daki ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği kripto paralara Latin Amerika ülkelerinin de büyük rağbet gösterdiği belirtildi.

Peru, yüzde 16 kripto para kullanımıyla Türkiye’nin ardından 5’nci sırada yer alırken Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili de çift haneli rakamlara ulaştı.

Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin pek fazla rağbet göstermediği kripto paralara Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri yüzde 11 ile İsviçre ve Yunanistan oldu.

Sources


Article information

Author: Jessica Sanchez

Last Updated: 1698516841

Views: 724

Rating: 4.8 / 5 (46 voted)

Reviews: 97% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jessica Sanchez

Birthday: 1956-02-24

Address: 07662 Jesse Dam Apt. 523, Hoganchester, FL 99093

Phone: +3545745215222541

Job: Librarian

Hobby: Beekeeping, Horseback Riding, Chess, Fishing, Running, Card Collecting, Bowling

Introduction: My name is Jessica Sanchez, I am a accessible, unreserved, vibrant, welcoming, radiant, important, Colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.